Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach - witamy na naszej stronie internetowej.::Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali - św. Jan Paweł II::Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach - witamy na naszej stronie internetowej.::Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali - św. Jan Paweł II::Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach - witamy na naszej stronie internetowej.

Tradycyjny sad

TRADYCYJNY SAD

"TRADYCYJNY SAD" to projekt, do którego przystąpiła nasz szkoła, skierowany do wszystkich zainteresowanych problematyką restytucji i promocji starych odmian drzew owocowych realizowany w formie międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Jednym z celów projektu jest zachowanie charakterystycznych dla krajobrazu wiejskiego sadów tradycyjnych oraz rosnących w nich odmian. Stare odmiany roślin użytkowanych przez człowieka giną bezpowrotnie, a ich miejsce zajmują nowe – chętniej uprawiane ze względu na większą wydajność, trwałość w przechowywaniu, bardziej apetyczny wygląd. Stare odmiany odchodzą, a z nimi bogactwo ich smaków, zapachów, a przede wszystkim genotypów, wytworzonych w ciągu setek lat uprawy przez człowieka. Chcemy popularyzować stare odmiany jabłoni w społeczeństwie, szczególnie wśród młodzieży szkolnej, przyczyniać się do rozpropagowania wiedzy o historii uprawy roślin sadowniczych, kulturze upraw, o nawykach żywieniowych naszych przodków i upowszechnić świadomość potrzeby ochrony tych żywych dóbr kultury i przyrody. Wiedza na temat uprawy i hodowli na naszych terenach drzew owocowych, która jest zakorzeniona głęboko w pamięci i świadomości mieszkańców pozwoli następnym pokoleniom na uratowanie, zachowanie i pielęgnację starych odmian drzew owocowych. Słuszne wydaje się ratowanie starych odmian roślin sadowniczych – jabłoni, grusz, śliw, czereśni i wiśni, bo jest to powrót do pięknej tradycji polskiego sadownictwa i szkółkarstwa. Pozwala to na popularyzację starych odmian roślin sadowniczych w społeczeństwie. Wyrabia też świadomość czynnej ochrony dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego.

Źródło: www.tradycyjnysad.pl

W naszym szkolnym zespole zajmującym się Projektem jest 10 uczniów. Należą do niego: Michał Król, Kacper Kuterski ,Konrad Usnarski, Maria Szcześniak, Zuzanna Maciążek, Karolina Studzińska, Anna Sypniewska, Elżbieta Kotras, Mateusz Stępień, Bartosz Gładych. Opiekunem naszego zespołu jest nasza wychowawczyni- p. Anna Majchrzak.

Na lidera zespołu wybraliśmy Michała, ponieważ jest szanowany przez innych, jest uczciwy wobec innych i uważamy, że dobrze będzie dowodził naszą grupą. Do prowadzenia strony Projektu na  Facebooku przydzieliliśmy Kacpra i Konrada , ponieważ mają dobry gust i dobrze się czują na Facebooku. Zdjęcia będzie robić Marysia, ponieważ robi ona piękne zdjęcia. Do pisania notatek przydzieliliśmy Zuzię, ponieważ piszę bardzo ładne wypracowania na języku polskim. Do prowadzenia Księgi Sadu zostały przyłączone Karolina i Ania, ponieważ Karolina ma ładny charakter pisma, a Ania bardzo ładnie rysuje. Elę przydzieliliśmy do przeprowadzenia apelu, ponieważ ma ona talent do aktorstwa. Mateusz został przydzielony do zadań informatycznych, ponieważ jego pasją są komputery. Bartka przydzieliliśmy do stworzenia wstępnego kosztorysu, ponieważ jest bardzo dobry z matematyki.

Nasz zespół nazywa się Piątka, ponieważ jesteśmy piątą klasą, a także w ramach projektu musimy zasadzić 5 drzewek.

POSADZENIE DRZEW OWOCOWYCH W RAMACH PROJEKTU

"TRADYCYJNY SAD"