02 listopada 2017 17:05 | Aktualności

PODSUMOWANIE TYGODNIA CHLEBA

W ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie, w październiku  po raz kolejny nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej kampanii pod hasłem „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia”, której celem było: promowanie prawidłowych nawyków odżywiania, zwrócenie uwagi na zdrowotne właściwości chleba na zakwasie, wypiekanego tradycyjnymi metodami. W ramach akcji odbyły się następujące działania:

- nauczyciele przeprowadzili pogadanki na temat chleba, roli rolnika w powstawaniu chleba, rodzajów pieczywa, historii chleba, rodzajów mąki itp.

- uczniowie klas młodszych oglądali film pt. „Od ziarna do chleba”,

- uczniowie poznawali związki frazeologiczne oraz przysłowia związane z chlebem,

- na korytarzu szkolnym  przygotowana została  gazetka „Tydzień Chleba”,

- odbywało się czytanie przez uczniów klas I-III i VII baśni i legend związanych z chlebem,

- uczniowie klas 0 - VII wzięli udział w konkursie plastycznym pt. "Bochen chleba" oraz nauce pieśni i piosenek związanych z chlebem.

Podsumowaniem wszelkich działań podejmowanych w ramach „Tygodnia chleba” był zorganizowany 31 października apel, podczas którego uczniowie mogli wziąć  udział w warsztatach przeprowadzonych przez panią Katarzynę Gładych. Zaproszony gość zapoznał uczniów z gatunkami mąki, wyjaśniał jak robi się zakwas, jakich składników używa się do wyrobienia chleba i z udziałem  oraz pomocą dzieci  wyrabiał chleb, który był upieczony w szkole. Podczas apelu przypomniano uczniom historię powstania chleba, tradycji wytwarzania i jego poszanowania. Chleb jest bowiem nie tylko  pożywieniem, ale jednocześnie symbolem  miłości, przyjaźni, dobroci i rzetelności.  Uczniowie mieli także okazję zobaczyć jak wyglądały cepy , dzieża i łopata chlebowa. Punktem kulminacyjnym tego dnia była degustacja zdrowego pieczywa m.in. tradycyjnego na zakwasie, z ziarnami, z żurawiną, orkiszowego, pszennego cebulowego.

Akcję przygotował i przeprowadził  Zespół Promujący Zdrowie: p. Alina Dymińska, p. Anna Majchrzak, p. Joanna Ściegienna i p. Wiesława Zbróg.

PODSUMOWANIE TYGODNIA CHLEBA