14 listopada 2018 21:03 | Aktualności

WYCIECZKA DO PIOTRKOWA KLAS 0 - III

14 listopada 2018 roku po raz pierwszy dzieci z naszej szkoły wybrały się do 800 – letniego, bogatego w historię, ciekawą architekturę z niezwykłą starówką, 140 kamienicami, 8 zabytkowymi kościołami - miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Uczestnikami wycieczki było 43 dzieci: z oddziału przedszkolnego, (którym towarzyszyło pięć mam), uczniowie z klasy I, II, III wraz z wychowawczyniami.

Dzieci miały możliwość zwiedzenia fabryki bombek Szkło – Dekor sp. z o.o. i obserwowania procesu produkcyjnego ozdób choinkowych ręcznie dekorowanych. Fascynujące okazało się śledzenie pracy dmuchaczy , którzy rozgrzewali rurki nad palnikami gazowymi do temp. nawet 800 stopni Celsjusza,  następnie wydmuchiwali dowolne kształty ze szklanych baniek do przystawionych form. Kolejno do środka bombki srebrzacz wstrzykiwał azotan srebra, który osadzał się na ściankach i tworzył efekt lustra. W specjalnej malarni powierzchnie ozdób pokrywano odpowiednimi lakierami i dekorator z artyzmem przystępował do ozdabiania. Efekt końcowy zachwycał, ale dzieci potrafiły docenić ogrom pracy włożonej dla wykonania jednej ozdoby choinkowej przez tylu specjalistów – mistrzów wyszkolonych w swoim fachu.

Dzieci uczestniczyły również w warsztatach. Korzystając z otrzymanych materiałów, z nie lada frajdą ręcznie pomalowały i ozdobiły po cztery bombki, które zabrały ze sobą do domu jako pamiątki.

Fabryka bombek w Piotrkowie od 70 – ciu lat  słynie z  produkcji ozdób o wymyślnych kształtach, np. szklanych kopii jajek Faberge’. Część produkowanych ozdób wieszają na choinkach Amerykanie, Szwajcarzy, Duńczycy i Niemcy.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się sklep przyfabryczny, gdzie dzieciaki zakupiły ozdoby świąteczne: sowy, ptaszki, „diamenty”, mikołaje, bałwanki, sople, szyszki, postaci z bajek itd.

Kolejną atrakcją wycieczki był film „Dziadek do orzechów i cztery królestwa” obejrzany w kinie Helios Galerii Fokus. Film reżyserowali Lasse Hallstrom i Joe Johnston – filmowcy znani z dobrego kina familijnego studia Walta Disneya. Film bazowany jest na klasycznej baśni i na balecie Piotra Czajkowskiego. Aranżacja muzyki rosyjskiego kompozytora prezentuje się wspaniale.

Akcja filmu rozgrywa się podczas Wigilii Bożego Narodzenia. Klara tęskni za swoją zmarłą mamą. Ojciec chrzestny zdradza dziewczynie, że jej matka stworzyła zaczarowane królestwa i wręcza jej klucz. Jednak cenny przedmiot zostaje ukradziony. Dziewczynka przemierza niezwykłe krainy – Słodyczy, Kwiatów, Śnieżynek i Zabawy , towarzyszy jej dzielny dziadek do orzechów. Przeżywa wiele przygód. Wykazała się odważnym sercem, rozwagą, odpowiedzialnością i mądrością. Doświadczenie, które zdobyła pomogło jej zrozumieć i zaakceptować swoją sytuację. Na wyróżnienie zasługuje rola głównej bohaterki młodziutkiej Mackenzie Foy jako Klary. Dzieciom podobała się też szybka akcja, efekty specjalne, barwne kostiumy. Film dostarczył im wiele emocji, wzruszeń i humoru.

Opiekunami na wycieczce były Panie: Magdalena Oko, Alina Dymińska, Joanna Staciwa i Marianna Szczepańska.

Wycieczkę zorganizowała Pani Joanna Staciwa.

WYCIECZKA DO PIOTRKOWA