10 kwietnia 2019 20:36 | Aktualności

ZAJĘCIA Z UCZNIAMI W RAMACH PROJEKTU "SZKOŁA POZYTYWNYCH MYŚLI"

W dniu 8 kwietnia2019 roku uczniowie klasy II i VIII wzięli udział w zajęciach warsztatowych przeprowadzonych w ramach projektu organizowanego przez ŚCDN w Kielcach pt. Szkoła pozytywnych myśli. Tematem zajęć były emocje i sposób radzenia sobie z nimi.

Spotkanie rozpoczęło się od zawarcia kontraktu z grupą. Następnie każdy uczeń miał za zadanie określić nastrój, w jakim się dziś znajduje: szczęście, strach, smutek, złość, spokój, radość, przyklejając kolorową karteczkę w odpowiednim miejscu. Następnie uczucia zostały pogrupowane na przyjemne i nieprzyjemne, które w znaczny sposób oddziałują na naszą psychikę i reakcję naszego organizmu na otaczający świat. Dzięki temu uczniowie dowiedzieli się, że nie ma uczuć dobrych i złych, a dobry bądź zły może być jedynie sposób ich wyrażania lub radzenia sobie z nimi. Uczniowie podzieleni zostali na grupy. Przedstawiciel każdej  miał za zadanie za pomocą gestów i mimiki wyrazić wylosowaną emocję. Kolejnym zadaniem, jakie czekało uczniów, to zaznaczenie na planszy kolorem czerwonym uczuć nieprzyjemnych, a niebieskim uczuć przyjemnych. W dalszej części spotkania uczniowie mieli za zadanie wypisać emocje im towarzyszące: na przerwie, podczas lekcji, na sprawdzianie, poza szkołą. Przedstawiciel każdej z grup przedstawił propozycje podane przez grupę. Po krótkiej przerwie uczniowie obejrzeli projekcję filmiku Ciasteczko, po której omówiliśmy zachowania bohaterów filmu. Uczniowie na podstawie doświadczenia z balonem mogli zobaczyć, co może stać się ze złością. Doszliśmy do wniosków, że można ją wypuścić jak powietrze z balonu lub tłumić w sobie, aż w końcu „pęknie” jak balon. Z plansz demonstracyjnych uczniowie odczytywali, kiedy złość jest ok, a kiedy agresja nie jest ok. Skala złości porównana została do termometru, gdzie miarą nasycenia był kolor czerwony, a co za tym idzie wybuch złości. Kolejne zadanie, jakie czekało uczestników spotkania, to określenie, gdzie w ich przypadku kumuluje się złość. Uczniowie wybrali głowę i żołądek. Gra Trucizna i odtrutka okazała się dla uczniów strzałem w dziesiątkę, ponieważ wszyscy doskonale wykonali to zadanie i bezbłędnie odszukali odtrutki na wybrane przez siebie trucizny.

Na podsumowanie warsztatów przeczytane zostało opowiadanie pt. Drewniany płot, które w pełni odzwierciedlało omawiane zagadnienia.

Zajęcia przeprowadziły: Alina Dymińska, Joanna Ściegienna, Wiesława Zbróg.

ZAJĘCIA Z UCZNIAMI W RAMACH PROJEKTU "SZKOŁA POZYTYWNYCH MYŚLI"