13 maja 2019 09:16 | Aktualności

SPOTKANIE Z RODZICAMI W RAMACH PROJEKTU "SZKOŁA POZYTYWNYCH MYŚLI"

W dniu 8 maja 2019 roku odbyło się spotkanie z rodzicami. W pierwszej części spotkania pan dyrektor Zbigniew Kowalczyk przedstawił sprawy związane z poprawą ocen oraz przedstawił raport z ewaluacji wewnętrznej. W drugiej części rodzice wzięli udział w zajęciach warsztatowych przeprowadzonych w ramach projektu organizowanego przez ŚCDN w Kielcach pt. Szkoła pozytywnych myśli. Tematem zajęć były Nasze emocje i sposób radzenia sobie z nimi.

Spotkanie rozpoczęło się od zawarcia kontraktu z grupą rodziców. Następnie każdy rodzic miał za zadanie określić nastrój, w jakim się dziś znajduje: szczęście, strach, smutek, złość, spokój, radość; przyklejając kolorową karteczkę w odpowiednim miejscu. Następnie uczucia zostały pogrupowane na przyjemne i nieprzyjemne, które w znaczny sposób oddziałują na naszą psychikę i reakcję naszego organizmu na otaczający świat. Dzięki temu rodzice dowiedzieli się, że nie ma uczuć dobrych i złych, a dobry bądź zły może być jedynie sposób ich wyrażania lub radzenia sobie z nimi. Rodzice podzieleni zostali na grupy. Przedstawiciel każdej grupy miał za zadanie za pomocą gestów i mimiki wyrazić wylosowaną emocję. W dalszej części spotkania rodzice zobaczyli zadanie, jakie wykonały ich dzieci, dokonując klasyfikacji uczuć przyjemnych i nieprzyjemnych. Uczniowie zaznaczyli na planszy kolorem czerwonym uczucia nieprzyjemne, a niebieskim uczucia przyjemne. Niektóre zostały zaznaczone podwójnym kolorem, co świadczyło, że zaliczają się zarówno do przyjemnych jak i nieprzyjemnych. Następnie rodzice obejrzeli projekcję filmiku Ciasteczko, po której omówione zostały zachowania bohaterów filmu. Rodzice na podstawie doświadczenia z balonem mogli zobaczyć, co może stać się ze złością. Doszliśmy do wspólnych wniosków, że można ją wypuścić jak powietrze z balonu lub tłumić w sobie, aż w końcu pęknie jak balon lub wybuchnie jak wulkan. Skala złości porównana została do góry lodowej, gdzie miarą nasycenia był kolor czerwony, a co za tym idzie wybuch złości. Kolejne zadanie, jakie czekało uczestników spotkania, to określenie, gdzie u człowieka kumuluje się złość. Rodzice bardzo podobnie do swoich pociech, wybrali głowę i żołądek. Omówiono również sposoby radzenia sobie ze złością.

Na podsumowanie warsztatów, jako puenta, przeczytane zostało opowiadanie pt. Drewniany płot, które w pełni odzwierciedlało omawiane zagadnienia. Na koniec rodzice otrzymali ulotki przedstawiające, gdzie w ciele człowieka przechowują się negatywne emocje. Warsztaty przebiegły w bardzo miłej atmosferze i dużym zaangażowaniu rodziców.

SPOTKANIE Z RODZICAMI W RAMACH PROJEKTU "SZKOŁA POZYTYWNYCH MYŚLI"