15 maja 2019 20:06 | Aktualności

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

Dnia 15 maja 2019 r. w naszej  szkole gościliśmy Panią  Annę Siemieniec - Ratownika Medycznego Ratownictwa Wodnego.

Na spotkaniu pani ratownik udzielała instruktażu oraz zademonstrowała tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Zaproszony gość uświadomił uczniom, jak ważna i odpowiedzialna jest praca ratownika. Pani Siemieniec zwróciła uwagę na to, co należy robić w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Uświadomiła uczniom, iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Przypomniała ważne telefony alarmowe.

Ratowniczka pokazała uczniom klas 0-VIII,  jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej,

a także jak sprawdzić czy osoba jest przytomna i oddycha. Dużym zainteresowaniem  cieszyły się wskazówki związane z masażem serca

i sztucznym oddychaniem. Pani Ania wyjaśniła, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie

i aktywnie brali udział w wykonywaniu podstawowych czynności ratowniczych pod fachowym okiem ratownika medycznego. Następnie p. Siemieniec zaprezentowała działanie defibrylatora,  założenie kołnierza ortopedycznego oraz jak postępowanie w czasie krwotoku czy zadławienia. Na zakończenie spotkania udzielała odpowiedzi na liczne pytania przez naszych uczniów.

Podczas tego spotkania dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Serdecznie dziękujemy p.  Annie Siemieniec za poświęcony dla nas czas i przeprowadzenie tak ważnej lekcji.

Spotkanie zorganizowały panie : Alina Dymińska i Joanna Ściegienna.

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM