21 czerwca 2019 20:26 | Aktualności

UDZIAŁ SZKOLNEGO POCZTU SZTANDAROWEGO W PROCESJI BOŻEGO CIAŁA

POCZET SZTANDAROWY Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Wilczkowicach  w składzie: Anna Pakuła c. Andrzeja, Konrad Usnarski,  Daria Studzińska, Anna Pakuła c. Piotra,  Krzysztof  Zbróg, Marlena Szmit, Oliwia Janus, Bartłomiej Basiak, Patrycja Hendel, Amelia Kiełbus, Daniel Janus, Klaudia Toporek uczestniczył w Uroczystościach Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanego potocznie Bożym Ciałem,  które odbyły się 20. 06. 2019 roku. Z tej okazji, zgodnie z tradycją, przeszła procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Mszy Świętej przewodniczył Proboszcz Parafii w Wilczkowicach - ks. Przemysław Ilnicki.

Piękna pogoda i wymiar święta przyciągnęły rzeszę wiernych nie tylko z wilczkowickiej parafii. Korowód chorągwi, feretronów, dzwoniących dzwonkami chłopców w komeżkach, dziewczynek sypiących kwiaty z koszyczków przed Najświętszym Sakramentem pod okiem rodziców i pani katechetki - to widok absorbujący uwagę, skłaniający do modlitwy i zadumy. Uczniami podczas uroczystości Bożego Ciała opiekowali się: dyrektor szkoły Zbigniew Kowalczyk, Krystyna Kowalczyk, Barbara Janus i Wiesława Zbróg. Bezpośrednią przyczyną ustanowienia Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia 16-letniej mistyczki, św. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege. Po wielu latach dopiero papież Jan XXII (pontyfikat w latach 1316-1334), nawiązując do wizji św. Julianny, ustanowił Święto Najświętszego Ciała Chrystusa, zaś Święto Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa ustanowiono w 1849 roku. Papież Paweł VI połączył je w jedno w 1969 roku.

UDZIAŁ SZKOLNEGO POCZTU SZTANDAROWEGO W PROCESJI BOŻEGO CIAŁA