16 października 2019 21:02 | Aktualności

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY I ŚLUBOWANIE PIERWSZAKÓW

W  dniu 16 października 2019 roku w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Wilczkowicach odbyła się niezwykle ważna podwójna uroczystość - pierwsza rocznica nadania placówce imienia i ślubowanie klasy pierwszej.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym Mszą Świętą, podczas której homilię, skierowaną do zgromadzonych, wygłosił Ksiądz Proboszcz Parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego i św. Faustyny Kowalskiej w Wilczkowicach Przemysław Ilnicki. Przed liturgią reprezentanci uczniów złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem św. Jana Pawła II i tablicą upamiętniającą podporucznika Wojska Polskiego Edwarda Podwysockiego zamordowanego w Katyniu.

Po nabożeństwie dyrekcja, kadra pedagogiczna i uczniowie ze swoimi rodzicami  przeszli do szkolnych murów, by tam wspólnie z zaproszonymi gośćmi uczestniczyć w uroczystościach Święta Patrona i ślubowania klasy pierwszej.

Na początku akademii został wprowadzony sztandar Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Wilczkowicach i odśpiewany hymn szkoły. Następnie w swym przemówieniu dyrektor pan Zbigniew Kowalczyk serdecznie przywitał wszystkich zgromadzonych na sali: Burmistrza  Miasta i Gminy Radoszyce Pana Michała Pękalę,  Księdza Proboszcza Parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego i św. Faustyny Kowalskiej w Wilczkowicach  Przemysława Ilnickiego, pracownika  Referatu Promocji i Spraw Społecznych  Urzędu Miasta i Gminy Radoszyce panią  Agnieszkę Pruską, nauczycieli, uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły. W swej wypowiedzi pan dyrektor  nawiązał także do wydarzeń, które miały miejsce dokładnie rok temu, czyli 16.10. 2018 roku w naszej placówce, a mianowicie stulecia szkoły i nadania jej imienia św. Jana Pawła II, a także do wydarzenia z 10. 10. 2019 roku,  podczas którego uczniowie szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w zlocie Rodziny Szkół św. Jana Pawła II w Częstochowie.

W pierwszej części uroczystości pierwszoklasiści, zanim zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, w obecności dyrektora szkoły, zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do  zaprezentowania swoich umiejętności w krótkim programie artystycznym, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia szkoły. Zgromadzona publiczność podziwiała małych artystów i nagrodziła ich gromkimi brawami.

Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów na sztandar Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Wilczkowicach, które wzbudziło wiele emocji. Kolorowym ołówkiem aktu pasowania dokonał dyrektor szkoły – pan Zbigniew Kowalczyk. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Wilczkowicach.

Po akcie pasowania każde dziecko z rąk pana burmistrza, pana dyrektora i wychowawcy otrzymało pamiątkowy dyplom. Nie obyło się również bez upominków: gratulacje i życzenia uczniom klasy pierwszej  złożył Burmistrz Miasta i Gminy Radoszyce pan Michał Pękala, przekazując  każdemu  dziecku prezent ufundowany przez Urząd Miasta i Gminy. Oczywiście serdeczne życzenia i gratulacje popłynęły do pierwszoklasistów i ich wychowawczyni od dyrektora szkoły.

Obdarował on  każde dziecko i wychowawcę słodkim upominkiem - dużą czekoladą. O swoich pociechach nie zapomnieli również rodzice, dając im w prezencie duże tajemnicze rożki.

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, dziadków i bliskich.

W kolejnym  punkcie uroczystości uczniowie klas IV-VIII  zaprezentowali bogaty program artystyczny o Patronie Szkoły św. Janie Pawle II. Swoim przesłaniem dostarczył niezapomnianych wzruszeń zgromadzonej widowni. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę z oczu.

Na zakończenie, tej wyjątkowej dla całej społeczności szkolnej uroczystości, były wspólne pamiątkowe fotografie, a  przed budynkiem szkoły zaproszeni goście, dyrekcja, rodzice i uczniowie razem wysłali do nieba baloniki w kolorach papieskich na znak wdzięczności Bogu za świętość naszego Patrona, Wielkiego Pasterza i Wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II.

Po uroczystościach zaproszeni goście wraz z panem dyrektorem, rodzicami, wychowawcą i bohaterami dnia - pierwszoklasistami w składzie: Zuzanna Basiak, Krystian Bielecki, Emilia Filipiak, Kamil Janiszewski, Hanna Kabała, Mikołaj Molasy, Nikola Molasy, Stanisław Olszewski, Daniel Staciwa, Wioletta Szustak, Paweł Usnarski, Marcel Wiklak, Milena Wilk i Filip Wnuk udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców, a uczniowie klas starszych rozpoczęli pod opieką nauczycieli zabawę taneczną. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie pysznego poczęstunku.

Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.

Niech Patron naszej szkoły błogosławi nam wszystkim w codziennej pracy, a Wam Kochane Pierwszaki, ciesząc się, że jesteście już uczniami, życzymy sukcesów w nauce i powodzenia! Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

Uroczystość przygotowały panie: Joanna Ściegienna, Barbara Janus, Krystyna Kowalczyk, Agnieszka Zielińska, Alina Dymińska.

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY I ŚLUBOWANIE PIERWSZAKÓW