18 listopada 2019 22:40 | Aktualności

Z WIZYTĄ W TEATRZE "BOHEMA"

Z WIZYTĄ W TEATRZE  BOHEMA

W dniu 18.11.2019 roku o godz. 07. 40 uczniowie klasy VIII z wychowawczynią Krystyną Kowalczyk i nauczycielką języka polskiego Barbarą Janus udali się do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach na sztukę pt. Mitologia grecka. Spektakl ten wykonał Teatr Bohema z Bielska-Białej. Przedstawienie wyreżyserowała Katarzyna Lach, kostiumy przygotowała Elżbieta Łeńczuk, scenografię wykonał Leszek Król, a muzykę przygotował Kajetan Skibiński. Obsadę stanowili: Grzegorz Czorny, Jan Herma, Katarzyna Lach, Grażyna Jędrzejewska, Krzysztof Cis, Artur Pierściński, Bartłomiej Hauke, Jolanta Niemczyk.

Praca w teatrze do łatwych nie należy, my mieliśmy możliwość jej podpatrzenia. Zobaczyliśmy pracę artystów od kulis. Na próbie pojawił się niepostrzeżenie nieproszony gość – bóg kupców i złodziei – Hermes. Za pomocą swoich czarów wprowadził wszystkich w świat starożytnej Grecji i nauczył, czym właściwie są mity. W przedstawieniu posłużono się konwencją Teatru w teatrze. Wykorzystane zostały elementy czarnego teatru, teatru cienia, układu choreograficznego, aktorzy wykonywali piosenki na żywo. Scenografia i kostiumy charakteryzowały się dbałością o szczegóły oraz wiernie oddawały klimat antyku.

W spektaklu wykorzystano fragmenty Mitologii Jana Parandowskiego. Przedstawiono nam kilka najważniejszych mitów: o powstaniu świata, o Zeusie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Orfeuszu i Eurydyce, o Tezeuszu i Ariadnie, o Midasie, o Hermesie, o Pandorze, o Parysie i Afrodycie.

Śmialiśmy się i cieszyliśmy się, choć były też momenty wzruszenia. Przedstawienie bardzo nam  się podobało. Mitologia została humorystycznie odniesiona do współczesnych czasów. Zachwyciły również kolorowe stroje i maski. Scenografia była skromna, ale efekt zrobił na nas wielkie wrażenie. Całe przedstawienie odbyło się dzięki wspaniałej grze aktorskiej. Polecamy wszystkim ten spektakl, również dorosłym – pośmiejecie się i oderwiecie od rzeczywistości.

Serdecznie dziękujemy Kierownik CUW pani Ewelinie Ptak za nieodpłatne udostępnienie busa na przejazd do teatru.

Z WIZYTĄ W TEATRZE "BOHEMA"