14 czerwca 2020 21:14 | Aktualności

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Wyrosła z adoracyjnego kierunku pobożności eucharystycznej rozwijającej się na Zachodzie od przełomu XI i XII w. Jest to święto całego Kościoła, który powstaje i gromadzi się podczas “łamania chleba”. W Polsce obchodzona jest  w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, w roku 2020 – 11 czerwca. W tym dniu wyszliśmy na ulice Wilczkowic, aby wyznać naszą wiarę w Boga i prosić o Jego błogosławieństwo  w czasie szczególnym. Boże Ciało 2020 było nieco inne niż zwykle - odbywało się w czasie pandemii koronawirusa. W parafii Wilczkowice było wielkim świętem, przyszło mnóstwo wiernych. Po tradycyjnej mszy świętej wierni wyruszyli w procesję. Pochód chorągwi, feretronów, dzwoniących dzwonkami chłopców w komeżkach, dziewczynek sypiących kwiaty pod nogi Pana Jezusa pod okiem rodziców i pani katechetki - to widok absorbujący uwagę, skłaniający do modlitwy i zadumy. Uczniami podczas uroczystości Bożego Ciała opiekowali się: dyrektor szkoły Zbigniew Kowalczyk, Krystyna Kowalczyk i Wiesława Zbróg.  Nabożeństwo sprawował proboszcz, ksiądz Przemysław Ilnicki.  Jak każe obyczaj, przygotowano cztery ołtarze:

I ołtarz -  mieszkańcy Boru I i Boru II
II ołtarz - mieszkańcy Wilczkowic
III - ołtarz - mieszkańcy Lewoszowa  i  strażacy z OSP Wilczkowice

IV ołtarz –  mieszkańcy Nadworowa, Szóstaków, pracownicy i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Wilczkowicach.

Nasz skromny udział  w tej uroczystości podkreślała również obecność Sztandaru Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Wilczkowicach, który został wystawiony przy ołtarzu wzniesionym na tle budynku szkoły. W ten sposób oddaliśmy hołd Ciału i Krwi Chrystusa.