07 września 2020 18:36 | Aktualności

NARODOWE CZYTANIE

Akcja promująca czytelnictwo - „Narodowe Czytanie”

Już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Narodowe Czytanie”.

Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Para Prezydencka czytała „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a w ubiegłym roku były to „Nowele polskie” - zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

W tym roku lekturą tej ciekawej akcji czytelniczej była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Poeta połączył w utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W dniu 04.09.2020 nauczyciele poloniści oraz uczniowie klasy 7 i 8 na lekcjach języka polskiego oraz zajęciach dodatkowych czytali fragmenty dramatu, który jest lekturą w klasie siódmej. Koordynatorem akcji jest p. Wiesława Zbróg – nauczyciel bibliotekarz.

Źródło: www.prezydent.pl/narodowe-czytanie

Zdjęcia: